UPDATED 9/4: 2017 MBA B & C Championships Conclude Labor Day. Local Team Links, Info & MORE…

The 2017 MBA Class B & C Championships commence Friday August 18 at host sites: Hamburg, Green Isle and Norwood.  There will be plenty of local representation from the area for local fans to get out and support MBA Townball.  Traditionally, teams/communities “bid” many years in advance for the opportunity to host the Championships and host site communities ramp up to improve and provide a championship caliber experience for fans and players alike with facility & field improvements and expanded concession offerings rivaling the Minnesota State Fair.

The MBA Class C teams draft pitchers based on seed position from teams not advancing in playoffs.  The PL Mudcats, eliminated by Veseli in the DRS Playoff round, will be represented by PL Mudcats pitcher Ben Morrison (#4 seed New Market Muskies) & Johnny Houston (#1 seed Union Hill Bulldogs) for the Tournament.  In Class “C”, the #1 seeds received a bye until week 2 of Tournament play. Morrison posted a 3-3 record in 2017 pitching 47 innings striking out 37 and walking 14 with a 4.40 ERA while Houston posted a 2-1 record recording 1 save in 23 innings pitched striking out 29 and walking 7.

KCHK 95.5/1350 has long supported MBA townball and will be broadcasting select games from DRS & RVL participants and the link is included below.  Also included, click on team name to go to the team MBA website and follow your favorite local 9 to the Championship on Labor Day. SUPPORT MBA TOWNBALL!

Random 2017 Tournament fun facts:

-6 Teams from Scott County will be participating in the the Tournaments, Union Hill, New Market, Elko, New Prague, Jordan and Shakopee Indians.

-Henderson breaks a participation drought dating to 1932.

-School District 112-Eastern Carver Schools features 3 participants based there: Carver, Chaska & Chanhassen.

-Green Isle, host city, was a short term member of Section 3B in the 2000’s before assignment to Class C.

-The Norwood Indians folded after receiving MBA hosting bid but as previous host as well the leadership team in place, MBA was comfortable allowing them to continue as host although they currently do not have a team in MBA townball.

-Hamburg (2007, 1998, 1988) & Norwood (2007) have previously hosted State Championships. Hamburg/Chaska with an attendance of 17,346 over the 3 weekend tournament in 1998 is a high water mark in recent tournament attendance history dating to 1960 Springfield who posted a 18,937 mark.  The all time record attendance is from St Cloud in 1950 at 35,318.

-2018 will feature hosts New Prague, Shakopee and Jordan.

 

LOCAL TEAMS Participating at 2017 MBA Class B & C Championships (Links):

8/21-Updated with week 1 results and week 2 schedule information for advancing teams.

Team/Link, Game 1 of MBA & location, opponent. (WEEK 1 RESULT) WEEK 2 Info

Dakota Rice Scott League-Region 3C

Union Hill Bulldogs (WEEK 2: Sat 8/26 5:00PM at Hamburg) vs. Henderson/Milroy Irish winner

New Market Muskies (Sun 8/20 12:00PM at Hamburg) vs. Dumont   KCHK 1350AM (WIN 4-0)

WEEK 2: New Market VS Kimball Sun 8/27 230PM at Norwood

Faribault Lakers (Sat 8/19 1:00PM at Green Isle) vs. Gibbon   KCHK 1350AM (WIN 9-1)

WEEK 2: Faribault VS Midway Sat 8/26 500PM at Green Isle

New Prague Orioles (Fri 8/18 7:30PM at Norwood) vs. Watkins   KCHK 1350AM (WIN 5-2)

WEEK 2: New Prague VS Chokio S Sun 8/27 1200 at Norwood

River Valley League-Region 6C 

Jordan Brewers (WEEK 2: Sat 8/26 7:30PM at Green Isle) vs. Maple Lake/St Joseph winner

St Peter Saints (Sun 8/20 5:00PM at Green Isle) vs Avon (WIN 2-1)

WEEK 2: St Peter VS Hutchinson Sat 8/26 730PM at Hamburg

Henderson Tigers (Sun 8/20 5:00PM at Hamburg) vs Milroy Irish   KCHK 1350AM (LOSS 11-1)

Crow River Valley League-Region 7C

Carver Blacksox (Fri 8/18 7:30PM at Hamburg) VS New York Mills (WIN 11-0)

WEEK 2:  Carver VS Dodge County Sun 8/27 500PM at Norwood

Dakota Rice Scott League-Section 1B (MBA B, single elim 1st week, double elim Final 8)

Elko Express (Sun 8/20 5:00PM at Norwood) VS Brooklyn Park (LOSS 4-3, 20 INNINGS, Elko Eliminated)

River Valley League/Cannon Valley League – Section 3B (MBA B, single elim 1st week, double elim Final 8)

Chanhassen RedBirds (Fri 8/18 7:30PM at Green Isle) vs Sauk Rapids (WIN 10-7)

WEEK 2: Chanhassen VS Dundas Fri 8/25 730PM at Hamburg

Eagan Bandits (CVL) (Sun 8/20 12:00PM at Norwood) vs St Cloud Beaudreaus (LOSS 8-0, Eagan Eliminated)

Chaska Cubs (Fri 8/18 5:00PM at Green Isle) vs Cold Spring (WIN 2-1)

WEEK 2:  Chaska VS Northfield Fri 8/25 730PM at Green Isle

Shakopee Indians (Sat 8/19 1:00PM at Hamburg) vs Moorhead Brewers (LOSS 1-0, Shakopee Eliminated)

WEEK 2 SCHEDULE:

(Weather permitting gametimes. Consult MBA Twitter & Facebook below)

Friday 8/25 (*MBA “B” is now 8 Team double elimination, MBA “C” is single elim throughout)

730PM B: Chanhassen VS Dundas (Hamburg) RAIN-T6, Chanhassen up 3-0 (3PM Sat @Norwood)

*Winner= Sun 8/27 230 V Moorhead @ GI,  Loser=Fri 9/2 500PM V Brooklyn Park @Norwood

RESULT: Chanhassen 4-2 Dundas

RESULT: Chanhassen 9-5 Moorhead

730PM B: Chaska VS Northfield (GI) RAIN-B8, Northfield up 6-2 (2PM Sat @Norwood)

*Winner=Sun 8/27 Noon VS Miesville @GI, Loser=Fri 9/2 500PM V St Cloud Beaudreaus @GI

RESULT: Northfield 6-2 Chaska

Saturday 8/26

500PM Faribault VS Midway at Green Isle KCHK 95.5FM RESULT: 6-1 Faribault WIN

500PM Union Hill VS Milroy Irish at Hamburg KCHK 1350AM RESULT:  6-1 UH WIN

730PM St Peter VS Hutchinson at Hamburg RESULT: 6-1 St Peter WIN

730PM Jordan vs. Maple Lake at Green Isle KCHK 95.5FM RESULT: 4-3 Jordan WIN

Sunday 8/27

NOON New Prague VS Chokio at Norwood KCHK 95.5FM RESULT: 1-0 New Prague WIN

230PM  New Market VS Kimball at Norwood KCHK 95.5FM RESULT: 5-3 Kimball

500PM Carver VS Dodge County at Norwood RESULT: 7-5 Carver WIN

 

Championship-WEEK 3 SCHEDULE:

*Consult MBA Website for the latest results & Schedule!

The MBA season is reaching conclusion with Class A crowning Champion Minnetonka Millers rallying from behind to defeat St Louis Park 11-9 at Bloomington Red Haddox August 22nd.  It is Minnetonkas 3rd consecutive MBA Class “A” title.  Rain last weekend slowed but did not knock the B & C Tournaments off schedule with the exception of B games that were suspended and went into Saturday 8/26.

In MBA Class “B”  the field has narrowed heading to Championship Weekend with Class “B” down to the final 2 undefeated teams of the 8 remaining with Miesville & Chanhassen in the winners bracket final and top 3 guaranteed finish for the loser with the winner needing 2 wins for the title.  Chanhassen beat Dundas 4-2 and Moorhead 9-5 in week 2 action after a 10-7 thriller in week 1 eliminating Sauk Rapids in a final at bat Grand Slam coming from behind to advance to the double elimination final 8.    Chaska dropped a 7 combined error and rain delayed game to Northfield 6-2 in week/game 2 and now needs 4 wins to advance to the Championship and 6 to win it.  The Eagan Bandits and Shakopee Indians of Section 3B were defeated in opening week single elimination portion of the 16 team tournament bracket.

In MBA Class C, New Market was clipped 5-3 in the single elimination “C” tourney in week 2 action but remaining local teams: Union Hill, New Prague, Faribault from the DRS and St Peter and Jordan were victors and advance to the final 16 and Championship weekend.  Henderson ended its run in week 1 to Milroy 11-1.  In the Class C field, 2016 Champion Raymond Rockets will square with Faribault while New Prague draws recent “C” powerhouse Sobieski and St Peter takes on long time “C” power and short time Section 3B team several years ago Green Isle.  Carver of the CRVL also won in week 2 and will take on Union Hill.   Seeds go out the window and the impact of draftee pitchers is likely to help dictate the Champion in a loaded field in a .  The Prior Lake Mudcats are represented by Johnny Houston who was a draftee of the Union Hill Bulldogs.  Ben Morrison of the Mudcats was a draftee of New Market.

The parks, Norwood, Hamburg & Green Isle have upgraded in anticipation of the MBA B & C Championships with expanded menus and top notch facilities for teams and fans and big crowds are expected as Champions are crowned on Labor Day. The Integra PL Hardball Hotline 952-226-3800 will attempt to stay updated for local fans.  Consult links provided below and SUPPORT MBA TOWNBALL! 

Friday 9/1

500PM (B): St Cloud Beaudreaus VS Chaska at Green Isle (Elimination game-losers bracket) CHASKA 6-0

730PM (B): Winner 500PM Game (Chaska) VS Moorhead at Green Isle (Elimination game-losers bracket)  MOORHEAD 7-0

*Winner of 730PM game (Moorhead) plays survivor of Brooklyn Park, Dundas and Northfield Sunday 9/3 500PM with remaining Losers bracket team-500PM winner playing Loser of Miesville/Chanhassen 730PM Sunday at Green Isle. 

Saturday 9/2

130PM at Hamburg-Chanhassen VS Miesville (undefeated B team Final) CHANHASSEN 5-2

*Loser plays Sunday 9/3 at Green Isle VS Losers bracket (500PM Sunday Winner) 730PM Sunday.

130PM at Green Isle-Union Hill VS Carver KCHK 95.5FM UNION HILL 7-6

500PM at Norwood-St Peter VS Green Isle GREEN ISLE 10-3

500PM at Green Isle-Jordan VS Elrosa KCHK 95.5FM JORDAN 4-0 

730PM at Norwood-Faribault VS Raymond FARIBAULT 7-1

730PM at Green Isle-New Prague VS Sobieski KCHK 95.5FM NP 6-2

Sunday 9/3 (Final 8 Class C-next game listed for winners, Final 4 Class B)

1100AM at Norwood. UnionHill VS Bemidji (Winner 500PM at Hamburg V Green Isle/Kimball) 1350AM KCHK (95.5 at NOON) Bemidji 2-0

1100AM at Hamburg.Green Isle  VS Kimball (Winner 500PM at Hamburg V UH/Bemidji) Kimball 7-0

130PM at Hamburg. Faribault VS LakeHenry (Winner 730PM at Hamburg V NewPrague/Jordan) Lake Henry 3-2

130PM at Norwood. NewPrague VS Jordan (Winner 730PM at Hamburg V Faribault/Lake Henry) 95.5 KCHK New Prague 4-0

500PM (B) Losers Bracket Final-Class B at Green Isle [Moorhead VS Northfield: 5-2 Moorhead]

730PM (B) Miesville VS 500PM winner at Green Isle (Loser 3rd place) Miesville VS Moorhead (Miesville 6-3)

500PM/730PM at Hamburg Class C Final 4, winners advance to MBA C Championship. SEE ABOVE/Below

500 Kimball 3-0 Bemidji

730 Lake Henry 4-2 New Prague

 

Monday 9/4 LABOR DAY-CHAMPIONSHIPS

NOON at Hamburg 2017 MBA Class B Championship.

Chanhassen  VS  Miesville  

(2nd game to follow if needed with Losers bracket winner-Miesville needing a win to require 2nd game.)

300PM at Green Isle 2017 MBA Class C Championship.

Kimball VS Lake Henry

 

HOTLINKS, Support MBA Townball!

2017 MBA Class B Bracket (CLICK HERE)

2017 MBA Class C Bracket (CLICK HERE)

MBA Main Webpage (Complete Townball Links & coverage)

MBA Class A State Tournament, MBA Class B State Tournament, MBA Class C State Tournament.

DRS Twitter Feed

RVL Twitter Feed

MBA Twitter Feed

MBA Facebook

Green Isle-Hamburg-Norwood 2017 Twitter Feed

KCHK 1350AM/95.5FM Link-Streaming telecasts

KCHK Facebook

 

CHECK BACK FOR UPDATES & THANK YOU FOR SUPPORTING MBA TOWNBALL!