Local C Teams Lose in Week 1 of Tourney, B Teams Advance. PL Mudcats VS Loretto Aug 28.

Week2 2016MBALogo

The 2016 MBA Class B & C State Tournament Championships are being hosted by Dassel, Hutchinson and Litchfield.  Hutchinson diamond was unable to soak in the late week heavy rains and Week 1 Saturday and Sunday games were forced to move to Brownton, a past Tourney host who was able to ramp up to keep the Tournament on schedule.  The Tourney concludes with Champions being crowned on Labor Day in Class B & C.

Week 1 of the 2016 MBA Class C State Tournament Championships was not kind to local Class “C” teams in action with with RVL Class “C”/Region 6C Jordan & St Peter as well DRS Class “C”/Region 3C Montgomery, Shakopee Coyotes and St Benedict all losing opening round games.  The DRS/3C teams lost by 1 run in 2 games and an extra innings homerun against the Shakopee Coyotes.  The single elimination MBA Class “C” State Tournament Championship continues in the Final 32 with Region 3C #1 Prior Lake Mudcats and Region 6C #1 Gaylord Islanders attempting to win despite a layoff by virtue of a 1st round bye for #1 seeds.  The PL Mudcats will take on Loretto, a #4 seed from Region 12 and week 1 winner 3-2 over Hanska, while Gaylord faces the #3 seeded Winsted Wildcats of Region 7 and the Crow River Valley League who defeated Roseau 6-0 Week 1.

In MBA Class “B” both Section 3B teams, Shakopee Indians and Chaska Cubs battled to advance through the single elimination round of 16 to the double elimination 8 team finals.

Local Teams Region/Section Seedings/Status:

Region 3C: #1 Prior Lake Mudcats, #2 Montgomery Mallards, #3 Shakopee Coyotes, #4 St Benedict Saints.

Region 6C: #1 Gaylord Islanders, #2 Jordan Brewers, #3 St Peter Saints.

Section 3B: #1 Shakopee Indians, #2 Chaska Cubs.

STRIKETHROUGH indicates Eliminated teams

Local Results for Class C (Region 3C/6C) & Class B (Section 3B) Teams WEEK 1:

SATURDAY AUGUST 20 RESULTS

1100AM Shakopee Coyote VS Regal in Dassel  L 4-2(12)

500PM Montgomery Mallards VS St Martin in Dassel L 4-3

500PM Jordan Brewers VS Brownton in Hutchinson L 3-1

500PM Shakopee Indians VS Forest Lake in Litchfield W 10-6

730PM St Peter Saints VS Maple Lake in Dassel L 6-0

SUNDAY AUGUST 21 RESULTS

1100AM Chaska Cubs VS Rochester in Litchfield W 4-0

500PM St Benedict Saints VS Milroy in Hutchinson L 4-3

WEEK 2 SCHEDULE:

*Friday August 26

500PM @HutchinsonChaska VS Miesville (Winner plays Sat 8/27 1100AM @Litchfield VS. St Cloud/Blaine Winner, Losers Fri 8/2 500PM @Dassel)

730PM @ Dassel – Shakopee Indians VS Austin Greyhounds (Winner plays Sat 8/27 @Litchfield 130 VS. Moorhead/StMichael Winner, Losers Fri 8/2 500PM @Hutchinson)

*Saturday August 27 

130PM @DasselGaylord VS Winsted (Winner plays Sat 8/3 1100AM at Dassel, Loser Eliminated)

*Sunday August 28 

1100AM @HutchinsonPrior Lake Mudcats VS. Loretto (Winner plays Sat 8/3 11AM at Hutchinson, Loser Eliminated)

PL Mudcats Radio Broadcast info:

1030 Pregame on KCHK 1350AM switching to KCHK 95.5FM or KCHKradio.net (CLICK Logo or address)

KCHKLogo

MBA Website (CLICK HERE)– Always check for the latest on game times & locations.  952-226-3800 Integra PL Hardball Hotline will have details for the PL Mudcats and try include & follow other local teams. CHECK BACK & CALL FREQUENTLY FOR CHANGES.

SUPPORT MBA TOWNBALL!

WEEK 1 Article (CLICK HERE)