August 18, 2022, 3:06 AM CDT

Jack Ruhr Field Miesville, MN USA.

Local teams again prominent in the 2022 MBA State Tournament Field including PL Jays return.

2022 PL Jays Arlington Grainbelt Premium Champions

The '22 Prior Lake Jays climbed from #8 Seed in the Section 3B regular season Standings to capture #4 seed from Section 3B.  The Playoff Champion Chanhassen RedBird defeated Eagan while Eagan stunned regular season Champion Chaska Cubs into the #3 seed for Minnesota Baseball Associations 99th Championships for 16 Team Class "B" & "C" Tournaments.  The Tournaments are hosted this season by Fairbault, Dundas and Miesville.

PL & Augsburg baseball alumni Jeff Butler hurls at PL Jays playoff loss at Eagan Goat Hill.

The PL Jays, 2022 Arlington GrainBelt Premium Tournament Champions (Also 2019 & 2021 Champs) were also 14-1 better than the Excelsior Islanders in the Section 3B Play In Game (3B PIG) before dropping to Chaska in bracket play 6-2 and advancing with late come from behind road win swarms at Victoria 8-3 and *Burnsville (*hosted in PL) 5-4.  Eagan dropped the Jays 13-1 to advance in elimination bracket play earning them #4 Seed from Section 3B.  The Jays last advanced to the State Tournament in 2020 in Shakopee losing to the Moorhead Brewers in their 1st game.

2020 Prior Lake Jays MBA "B" Tourney Team

The "New Jays" best finish was Runner Up to the Shakopee Indians in 2009 and had a "Final 12" finish in 2011 with Super Section format and 8 teams in the State Tournament Bracket.  The current org started in 1987 but adopted the name of the 1975 and 1976 State Champions that folded after consecutive titles. The 2022 squad have posted thus far a 13-15-1 record (3-2 Playoffs, 3-0 in playoff elimination games).  18 of 23 playoff rostered hometown Jays are PLHS alumni or residents.  8 members remain from the 2020 State B participant. "Vet of Vets" Adam Cress completed his 23rd season of tenure in 2022, GM/Manager Tex Chapman was a member of the 1st "new" Jays team in 1987 and started in its 1st game at 2nd base at Dundas versus the 2022 host Dundas Dukes before playing with the PL Mudcats 1991-2007.  He was the GM/Skipper of the 2009 MBA B Runner Up Jays and returned to the box this season.  Assistant Manager Scott Geisler is a longtime PL Jays and PL Mudcats player dating to 1997 and current tenured Assistant Coach for the PLHS Lakers.  Coaches Pat Galvin, Taylor Smith and Justin Braun are all also PLHS Laker alumni of the hardball program.

The 4 Section 3B (All RVL East in 2020) teams join a bracket in single elimination MBA Class "B" Final 16 with the hometown PL Jays opening Tournament play at/VS host Miesville Friday August 19 at Jack Ruhr Field with a 1st pitch slated for 730PM.  The Mudhens were #1 seed in Section 1B by virtue of a best of 3 playoff series after posting the top record in the Classic Cannon Valley League.

Class B also has local rep in the 16 team Class B Field from Section 1B and the Dakota Rice Scott League, the New Market Muskies (a Final 4 in 2021 Class B). In Class C, The River Valley League sends the Jordan Brewers as #1 seed and the Gaylord Islanders with Belle Plaine just missing as 4th in Section play while the DRS C League sends #1 seed St Patrick Irish, Montgomery Mallards, Union Hill Bulldogs and   Webster Sox (Making 1st appearance in team History in 2022).  Class "C" has a draft of pitchers representing teams not in the tournament.  In 2022 brother Alex Wattermann and Ryan Wattermann were drafted to join the Montgomery Mallards while Ben Morrison was drafted to join the Union Hill Bulldogs all from the Prior Lake Mudcats who were eliminated 2-1 in a DRS playoff Series vs Veseli Warriors of the DRS. The tournaments play weekends until Champions are crowned in Class "B" and "C" on Labor Day.

Your hosts will have diamonds tuned and ready for all of your needs.  Below we will include notable games from DRS & RVL with info on notable other game action & notes. CHECK BACK!

WEEK 1 TOURNAMENT SCHEDULE

(MBA B all single elim Week 1 and Game 2, MBA C all single elimination)

Fri Aug 19  730PM

MBA B: PL Jays VS Miesville Mudhens at Miesville Jack Ruhr Field

(Suspended Top 6, Miesville up 6-1 bases loaded for Jays. Continuation Sunday 8/21 7PM following Other tournament games.)  FINAL: PL Jays 1-11 Miesville (7)

Miesville plays Anoka Bucs who won Sat 8/20 11AM game 5-3 vs Cold Spring Springers.

 

MBA C: Gaylord Islanders VS Brownton Bruins at Dundas BROWNTON 7-3

Sat Aug 20

MBA C: 130PM Montgomery Mallards VS Elrosa Saints at Dundas ELROSA 3-1

MBA C : 700PM Webster Sox VS Milroy Irish WEBSTER 10-3

MBA B: Chanhassen RedBird VS Coon Rapids Redbirds COON RAPIDS 3-2

Sunday Aug 21

MBA B: 1100AM Chaska Cubs VS Champlin Park LoGators at Dundas CHAMPLIN PARK 7-2

MBA B: 130PM New Market Muskies VS Moorhead Brewers MOORHEAD 11-3

MBA B: 430PM Eagan Bandits VS Dundas Dukes at Dundas DUNDAS 4-3

MBA C: 1100AM Union Hill Bulldogs VS Waconia Lakers WACONIA 6-2

NOTES: #1 Seeds Jordan Brewers & St Patrick Irish received byes from week 1 action.

WEEK 2 TOURNAMENT SCHEDULE

FRIDAY AUGUST 26

MBA C: St Patrick Irish VS Urbank at Faribault 730PM (KCHK 95.5) 5-1 St Patrick Advances

MBA B: Miesville Mudhens VS Anoka Bucs at Miesville 730PM (KDWA) 12-2 Miesville Advances

SATURDAY AUGUST 27

MBA C: Jordan Brewers VS Ada at Dundas 130PM (KCHK 95.5FM) 5-1 Jordan Advances

SUNDAY AUGUST 28

MBA C: Webster Sox VS Monticello at TBD 130PM (KCHK 95.5FM) 6-5 Webster Advances

NOTES: Section 3B swept from Final 8 for 1st time in recent history, Chanhassen streak of 4 consecutive MBA Class "B" titles snapped in 3-2 loss to Coon Rapids Redbirds.  Webster was only game winning team week 1 of DRS & RVL Class "C" teams with Gaylord, Union Hill and Montgomery losing in week 1 action. 2022 Class C Runner Up Watertown Red Devils of Crow River Valley League opened with #1 seed bye and plays Week 2 vs Cold Spring Rockies.

MISC: Waconia "hosted" their 9-8 Win VS Fergus Falls & Delano 5-0 Win VS Wilmar due to inability of MBA to keep on schedule with weather/rain affecting all 2022 host diamonds moving the 2 games to 2021 host site. Loretto & BirdIsland went a 99th State Tournament record 22 innings to break a 2-2 deadlock with BirdIsland prevailing.   "3rd site" Miesville can run to the Championship in its home dugout/park with 1 more win in Class B.  Players from PL are active with St Patrick and Jordan in Class "C".

WEEK 3, Championship Weekend TOURNAMENT SCHEDULE*

*Subject to location or time changes by MBA

Friday Sept 2

MBA B Final 4 (Double Elimination)-600PM Miesville Mudhens V Blaine Fusion AT Jack Ruhr Field (KDWA) MIESVILLE 6-1

MBA B Final 4 (Double Elimination)-TBD/Follows early game Champlin Park LoGators V Rochester Royals AT Jack Ruhr Field  ROCHESTER 3-0

MBA C Final 16 (Single Elim)-730PM Webster Sox V Watertown Red Devils AT Faribault Bell Field (KCHK 95.5)  (KGLB 1310) WATERTOWN 4-1

Saturday Sept 3

MBA C Final 16 (Single Elim)-1100AM Jordan Brewers VS Bluffton Braves at Dundas Memorial Park (KCHK 95.5)  JORDAN 3-1

MBA B Losers Bracket-(Loser eliminated) CHAMPLIN PARK VS BLAINE  1100AM games AT Jack Ruhr Field Miesville Champlin Park 4-0

MBA B Undefeated Final 2-MIESVILLE VS ROCHESTER 130PM AT Jack Ruhr Field Miesville (KDWA) Rochester 4-2

MBA B Losers Bracket-(Loser eliminated) Miesville VS Champlin Park 430PM AT Jack Ruhr Field Miesville  Champlin  Park 7-5

MBA C Final 16 (Single Elim)-430PM St Patrick Irish VS Avon Lakers AT Dundas Memorial Park (KCHK 95.5)  ST PATRICK 5-4

Sunday Sept 4

MBA C Final 8 11AM (Single Elim) at Fairbault Bell Field - Bird Island VS Watertown (KGLB 1310) Watertown 3-2

MBA C Final 8 11AM (Single Elim) at Dundas Memorial Park - Nisswa VS Jordan (KCHK 95.5)  Nisswa 14-2 (8)

MBA C Final 8 130PM (Single Elim) at Fairbault Bell Field - Dumont VS Buckman Buckman 13-4

MBA C Final 8 130PM (Single Elim) at Dundas Memorial Park - St Patrick VS Delano (KCHK 95.5)  Delano 6-5

MBA C Final 4 430PM Faribault Memorial Park- Buckman  VS Watertown BUCKMAN 6-4

MBA C Final 4 430PM Dundas Memorial Park- Delano VS Nisswa NISSWA 10-8

MBA B CHAMPIONSHIP*  Rochester Royals VS Champlin Park 730PM AT Dundas Memorial Park  ROCHESTER ROYALS 4-3 (12 innings) 2022 MBA Class B State Champions

*Champlin Park needs a win to force Monday Double elimination Championship FINAL

Monday Sept 5-LABOR DAY 2022

MBA C Championship NISSWA LIGHTNING VS BUCKMAN BILLYGOATS-NOON Faribault Bell Field

*MBA B (IF Needed) Championship DOUBLE ELIM FINAL 300PM AT Bell Field Faribault (NOT needed)

 

HOT INFO, MBA Class B & C State Tournaments '22:

TWITTER LINK: @fdm2022

-Gates open 90 minutes prior to the 1st scheduled game of the day.

-Tickets- $5 for stand alone Friday games $10 for the day Sat. and Sun. $1 for 18 & under.

-(CASH ONLY) Card readers available at concessions.

Addresses for the 3 ballparks at @fdm2022:

Jack Ruhr Stadium in Miesville - 14250 240th Street East

Bell Field in Faribault - 1830 2nd Ave NW

Memorial Park in Dundas - 214 First Steet

Minnesota Baseball Association Website

2022 MBA Class B Webpage

2022-Class-B BRACKET (PLJays Section 3B)

2022 MBA Class C Webpage

Prior Lake Jays Twitter

PLABA Facebook

NESN Streaming Service Twitter -Game Streaming Video-games and packages available.

Scott Counties Townball Flamethrower KCHK 95.5FM 1350AM provides updates on local Townball and select game broadcasts! CLICK LOGO TO LINK.

CHECK BACK FOR UPDATES, CORRECTIONS AND CHANGES, Thank you for supporting MBA Townball!

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram