UPDATED CLASS C PLAYOFFS (8/13)

The Prior Lake Mudcats opened the playoffs at home Wednesday 7/23 after dropping a pair of games over the weekend to Webster 6-5 and Elko 4-2.  The Mudcats opened Game 1 with a 5-1 lead behind starting pitcher Jake Schmidt but was unable to drive across insurance runs and Schmidt tired, yielding to Ryan White, Bryan Bohnsack(L) and Brad Schoenrock who yielded no runs in the 9th inning appearance.  The Bulldogs tallied 6 runs in the Final 2 frames in the hard fought Bulldog win 8-7.  BJ Benz tagged a 2 run Clout in the 3rd frame scoring Ben Schmidt. 

The 'Cats lost at Union Hill Friday 7/25 7-1 with the Bulldogs taking the best 2 of 3 in 2 games straight.  The 'Dogs advance to the 6 team Region in Waterville next Saturday & Sunday.  The 'Cats were 5-1 in the White in the regular season.  Good Luck to UH and thanks Mudcats fans for supporting the best regular season in team history. 

In other White playoff action New Prague took down St Patrick Friday forcing a game 3 on Sunday 7/27 that the Irish won going away 13-1.  Winning teams from the White Division will draft up to 2 pitchers or catchers from losing teams (PL & NewPrague) with high seed drawing first to supplement playoff rosters and represent losing squads.  Pitchers Jake Schmidt (St Patrick) and Bret Mitchell (Union Hill) were drafted by advancing teams.

DRS Playoff Information from MBA (CLICK to MBA)

Region 4C
All games at Waterville

Saturday, August 2
1:00 P.M.  Game one-St. Patrick 13 vs Lake Crystal 12
4:00 P.M.  Game two-New Richland 0 vs Waterville 1
7:00 P.M.  Game three-Blue Earth 5 vs Union Hill  2 (This is a rematch of the 2006 State Championship)

Sunday, August 3
1:00 P.M.  Game four-Lake Crystal vs New Richland
5:00 P.M.  Game five-St. Patrick vs Union Hill
7:00 P.M.  Game six-Blue Earth vs Waterville
Tourney finishes up on August 9 and 10.  All in Waterville.

Saturday August 9

St Patrick VS Waterville 1PM, UH VS Lake Crystal 4PM, Blue Earth V St Patrick (Winner to State)

Sunday August 10-Games at 2PM BE v UH & 5PM (if needed) Blue Earth #1 Seed, St Patrick #2 Seed

*St Patrick added Bret Mitchell from the PL Mudcats via draft for their Regional selection.

Region 3C

Game one-St. Benedict (5) 11 @ Veseli (4) 3, July 30, 8:00 P.M.
Game two-Hampton (6) 6 at Lonsdale (3) 7, July 30, 8:00 P.M.
Game three-St. Benedict 0 vs Randolph 2 (1), August 1, 8:00 P.M.
Game four-Game Lonsdale 1 vs Elko (2) 5, August  1, 8:00 P.M.
Game five-Game Randolph vs Elko, August 3, 2:00 P.M. at Randolph
Game six-Veseli at Hampton, Sunday, August 3, 2:00 P.M.
Game seven-St. Benedict at Lonsdale, Sunday, August 3, 2:00 P.M.
Game eight-Lonsadale Over Hampton, Wed., August 6, 8:00 P.M.
Game nine -Elko 3-0 Londale Friday, August 8, 8:00 P.M. (Winner to state)
Game ten-Elko @ Randolph-Championship game, Sunday, August 10, 2:00 P.M.
Game 11-if necessary 20 minutes after game ten

*Draft of 1 pitcher/catcher to follow…

2008 MBA CLASS C STATE TOURNAMENT (Local Teams):

St. Patrick(DRS) vs. Milroy, Thursday 8/14 at Shakopee @ 8:30pm

Howard Lake vs. Elko(DRS), Saturday 8/16 at Shakopee @ 1:30pm

Belle Plaine(RVL) vs Albertville Villains, Saturday at Shakopee. @ 5:00 pm.

http://stateamateurbaseball08.com/ to link to the latest information on the 2008 Tournament or call 952-226-3800 for RVL/DRS Local team schedules.